All - Full - Website Cover.jpg

The 2019 season was generously supported by:

The Orange County Register, Orange County Department of Education, and the Laguna College of Arts + Design

hart - theater - full.png

THEATER

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Acting Artist of the Year, Hannah Hart Franklin, OCSA

FINALIST, Musical Theater Performance Artist of the Year, Alyssa Carol, Orange County School of the Arts

FINALIST, Theatrical Design Artist of the Year, Sierra Young, San Juan Hills High School

SEMI-FINALIST, Acting, Dylan Avillanoza, Dana Hills High School

SEMI-FINALIST, Acting, Rachel Golkin, Mission Viejo High School

SEMI-FINALIST, Acting, Lila Holley, San Juan Hills High School

SEMI-FINALIST, Acting, Christina Tinde Jesenski, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Acting, Natalie Pappalardo, Tesoro High School

SEMI-FINALIST, Acting, Cooper Summers, Yorba Linda High School

SEMI-FINALIST, Musical Theater Performance, Elyse Bell, Yorba Linda High School

SEMI-FINALIST, Musical Theater Performance, Allison Bossart, Huntington Beach APA

SEMI-FINALIST, Musical Theater Performance, Ethan Cox, Mission Viejo High School

SEMI-FINALIST, Musical Theater Performance, Kyle Hill, Orange Lutheran High School

SEMI-FINALIST, Musical Theater Performance, Grace Simmons, Irvine High School

SEMI-FINALIST, Theatrical Design, Adrianna Ciscone, Tesoro High School

THEATER ARTIST OF THE YEAR

Hannah Hart Franklin

Orange County School of the Arts

Santa Ana

NOMINEE, Acting, Maya Aguirre, Foothill High School

NOMINEE, Acting, Laurel Bowman, Mission Viejo High School

NOMINEE, Acting, Kalusha Brutlag, Mater Dei High School

NOMINEE, Acting, Erika Corcoran, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Acting, Olivia Eiler, San Juan Hills High School

NOMINEE, Acting, Krista Eliot, El Dorado High School

NOMINEE, Acting, Tiffany Esparza, Tesoro High School

NOMINEE, Acting, Kelsi Gerlach, Arts and Learning Conservatory

NOMINEE, Acting, Henna Fathima Jamal, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Acting, Isabelle Krajewski, Huntington Beach APA

NOMINEE, Acting, Edward Lopez, Godinez Fundamental High School

NOMINEE, Acting, Timothy Lynn, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Acting, Kylie Jane Marco, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Acting, Jeffrey Marcopulos, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Acting, Anabela Maria Da Silva Nguyen, Valencia High School

NOMINEE, Acting, Sara Peak, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Acting, Anika Perera, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Acting, Karina Lyn Repaire, San Clemente High School

NOMINEE, Acting, Devin Ricklef, Fullerton Union High School

NOMINEE, Acting, Chloe Riederich, Huntington Beach APA

NOMINEE, Acting, Kaz Shade, Irvine High School

NOMINEE, Acting, Sara Shaygan, Northwood High School

NOMINEE, Acting, Ashley Grace Shilts, Fullerton Union High School

NOMINEE, Acting, Jessica Lyn Spruiell, Valencia High School

NOMINEE, Acting, Nicole Ashley Stewart, Yorba Linda High School

NOMINEE, Acting, Seadona Taloma, Mission Viejo High School

NOMINEE, Acting, Melanie Tanaka, Los Alamitos High School

NOMINEE, Acting, Zoë Eloise Waters, Laguna Beach High School

NOMINEE, Acting, Angelina White, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Acting, Julia Marie Williams, Loara High School

NOMINEE, Acting, Cory R Wright, El Dorado High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Jake Akita, Irvine High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Crystal Leslie Alvarez, Anaheim High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Hanna Marie Berkompas, San Juan Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Sophia Borrelli, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Musical Theater Performance, Emily Boyer, Mission Viejo High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Ella Rosalie Burns, Arts and Learning Conservatory

NOMINEE, Musical Theater Performance, Caroline Candy, Northwood High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Julia Chau, El Dorado High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Salina Chin, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Isley Duarte, Fullerton Union High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Katelyn Duran, Arts and Learning Conservatory

NOMINEE, Musical Theater Performance, Kaitlyn Jude Vu Elpedes, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Mandy Elizabeth Evans, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Katherine Flores, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Connor Franzen, Los Alamitos High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Alyssa Gauss, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Ian Gibson, Northwood High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Maria Gomez, Godinez Fundamental High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Diego Gonzalez, Godinez Fundamental High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Jordan Halloran, Huntington Beach APA

NOMINEE, Musical Theater Performance, Jenna Husli, San Juan Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Grace Melody Juell, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Musical Theater Performance, Kennedy Lynn Kemmerer, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Abigail Lange, Fullerton Union High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Claire Marshall, Yorba Linda High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Charles Hart Massey, Mission Viejo High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Carlie McCleary, San Clemente High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Sean McCrimmon, Huntington Beach APA

NOMINEE, Musical Theater Performance, Delaney Miller, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Alexander Thai Nguyen, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Musical Theater Performance, Hannah Oertwig, El Dorado High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Raymond Ordiano, Anaheim High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Gianna Piva, Tesoro High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Carson Preusse, Tesoro High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Violette Remington, Corona del Mar High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Lainey Reyland, San Clemente High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Angelina Ross, University High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Kayla Evelyn Shaw, Arts and Learning Conservatory

NOMINEE, Musical Theater Performance, Sarah Smith, Mission Viejo High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Lauren Stevens, Dana Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Jacob Tapia, Laguna Hills High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Serena Thompson, Arts and Learning Conservatory

NOMINEE, Musical Theater Performance, Andrew Fabian Alderson Van Driesen, Tri-School Theatre

NOMINEE, Musical Theater Performance, Annemarie Verkuylen, Mater Dei High School

NOMINEE, Musical Theater Performance, Anysa Wilson, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Theatrical Design, McKenna Brennan, Los Alamitos High School

NOMINEE, Theatrical Design, Faith Burke, Huntington Beach APA

NOMINEE, Theatrical Design, Emily Colson, San Clemente High School

NOMINEE, Theatrical Design, Sarah Heil, Irvine High School

NOMINEE, Theatrical Design, Ruby Hernandez, Fullerton Union High School

NOMINEE, Theatrical Design, Blake Huntley, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Theatrical Design, Joy Joukhadar, Tri-School Theatre

NOMINEE, Theatrical Design, Faith Lee, Los Alamitos High School

NOMINEE, Theatrical Design, Chloe Lukas, Laguna Hills High School

NOMINEE, Theatrical Design, Lorenzo Marino, San Clemente High School

NOMINEE, Theatrical Design, Claire McGuinness, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Theatrical Design, Aidan Mella, Mission Viejo High School

NOMINEE, Theatrical Design, Eric Natividad, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Theatrical Design, Natalie Olivares, Anaheim High School

NOMINEE, Theatrical Design, Olivia Price, San Juan Hills High School

NOMINEE, Theatrical Design, Sophia Quartucci, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Theatrical Design, Gwyneth Rose Stolo, Mater Dei High School

NOMINEE, Theatrical Design, Janay Sukkarieh, Northwood High School

NOMINEE, Theatrical Design, Rylee Terry, Irvine High School

NOMINEE, Theatrical Design, Madeline Anne Webb, Huntington Beach APA

OCR-L-VA-AoY-DANCE-18-LO.jpg

DANCE ARTIST OF THE YEAR

Irene Kim

Crean Lutheran High School

Irvine

DANCE

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Concert Dance Artist of the Year, Irene Kim, Crean Lutheran High School

FINALIST, Commercial Dance Artist of the Year, Delaney Prescott, Cypress High School

FINALIST, Street Dance Artist of the Year, Jacob Kurihara, Huntington Beach APA

FINALIST, World/Cultural Dance Artist of the Year, Elyse Bryant, St. Margaret's Episcopal School

SEMI-FINALIST, Commercial Dance, Karalyn Doolaege, Pacific Dance

SEMI-FINALIST, Commercial Dance, Sophia Frilot, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Commercial Dance, Kayla Leahy, St. Margaret's Episcopal School

SEMI-FINALIST, Concert Dance, Aimee Le, Huntington Beach APA

SEMI-FINALIST, Concert Dance, Riley Parish, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Concert Dance, Moorea Pike, Southland Ballet Academy

SEMI-FINALIST, Concert Dance, Madison Tanguay, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Concert Dance, Alexa Woo, Pacific Academy

SEMI-FINALIST, Street Dance, William Castro, Saddleback High School

SEMI-FINALIST, World/Cultural Dance, Jaquelyn Borcea, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Commercial Dance, Tara Asachi, Northwood High School

NOMINEE, Commercial Dance, Lindsay Backer, San Juan Hills High School

NOMINEE, Commercial Dance, Nikki Baker, San Juan Hills High School

NOMINEE, Commercial Dance, Jacob Beaver, Mission Viejo High School

NOMINEE, Commercial Dance, Jordyn M Blackburn, Canyon High School

NOMINEE, Commercial Dance, Vanessa Carroll, El Modena High School

NOMINEE, Commercial Dance, Mackenzie Carron, Huntington Beach APA

NOMINEE, Commercial Dance, Faith Castellanos, Saddleback High School

NOMINEE, Commercial Dance, Alice Chun, Fullerton Union High School

NOMINEE, Commercial Dance, Emma Dellrocco, HBP Dance Extreme

NOMINEE, Commercial Dance, Mikayla Duncan, Troy High School

NOMINEE, Commercial Dance, Taylor Elliott, Momentum Dance and Performing Arts Center

NOMINEE, Commercial Dance, Ella Farrell, Los Alamitos High School

NOMINEE, Commercial Dance, Claire Garden-Shulze, Momentum Dance and Performing Arts Center

NOMINEE, Commercial Dance, Georgia Marie Harris, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Commercial Dance, Hannah Kelly, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Commercial Dance, Jasmyne Kon, Irvine High School

NOMINEE, Commercial Dance, Ava Asher Kough, Yorba Linda High School

NOMINEE, Commercial Dance, Rachel Linton, Rosary Academy

NOMINEE, Commercial Dance, Jordan E Mendelsohn, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Commercial Dance, Samantha Monson, Fullerton Union High School

NOMINEE, Commercial Dance, Isabel G Nelson, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Commercial Dance, Nathalie Desiree Onofre, Western High School

NOMINEE, Commercial Dance, Isabella Perez, El Modena High School

NOMINEE, Commercial Dance, Katrina Reinart, JSerra Catholic High School

NOMINEE, Commercial Dance, Sydney Serrano, El Dorado High School

NOMINEE, Commercial Dance, Samantha Shaw, Cypress High School

NOMINEE, Commercial Dance, Kacie Stonestreet, Western High School

NOMINEE, Commercial Dance, Reese Valeriano, JSerra Catholic High School

NOMINEE, Commercial Dance, Taylor White, Huntington Beach APA

NOMINEE, Commercial Dance, Natalia Hope Willis, Katella High School

NOMINEE, Concert Dance, Isabella Bertagni, Pacific Theatre Ballet

NOMINEE, Concert Dance, Emily Gage, La Habra High School

NOMINEE, Concert Dance, Laura A. Johnstone, Pacific Theatre Ballet

NOMINEE, Concert Dance, Halie Kouchi, Huntington Beach APA

NOMINEE, Concert Dance, Julie Koyamatsu, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Concert Dance, McKenzie M., San Juan Hills High School

NOMINEE, Concert Dance, April Pineda, Anaheim High School

NOMINEE, Concert Dance, Maria Fernanda Reyes, Century High School

NOMINEE, Concert Dance, Anya Rose Small, Whittier Christian High School

NOMINEE, Concert Dance, Annabella Vidrio, Sunny Hills High School

NOMINEE, Concert Dance, Clayton Zarate, Huntington Beach APA

NOMINEE, Street Dance, Clare Bowen, Huntington Beach APA

NOMINEE, Street Dance, Angelie Victoria Jackson, San Juan Hills High School

NOMINEE, Street Dance, Tayler Lynch, San Juan Hills High School

NOMINEE, Street Dance, Zhangxin (Kelly) Xu, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Street Dance, Zhuojin(Tiffany) Yu, Crean Lutheran High School

NOMINEE, World/Cultural Dance, Anushka Bharwani, Momentum Dance and Performing Arts Center

NOMINEE, World/Cultural Dance, Lilia Julienne Bour, El Modena High School

NOMINEE, World/Cultural Dance, Diya Chakraborti, Odissi Dance Circle

NOMINEE, World/Cultural Dance, Marisa Muñoz, Orange County School of the Arts

NOMINEE, World/Cultural Dance, Sophia (Zhuoxuan) Yu, Crean Lutheran High School

OCR-L-VA-AoY-INSTRUMENTAL-39-LO.jpg

INSTRUMENTAL MUSIC ARTIST OF THE YEAR

Dianne Seo

Orange County School of the Arts

Santa Ana

INSTRUMENTAL MUSIC

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Winds and Percussion Music Artist of the Year, Dianne Seo, Orange County School of the Arts

FINALIST, Commercial Music Artist of the Year, Nicholas Mao, Irvine High School

FINALIST, Jazz Artist of the Year, Maxximus Gomes, El Dorado High School

FINALIST, Piano and Strings Artist of the Year, Megan Martono, Aliso Niguel High School

SEMI-FINALIST, Jazz, Ryan S Dong, Northwood High School

SEMI-FINALIST, Jazz, Jordan C Feng, Mission Viejo High School

SEMI-FINALIST, Jazz, Henry Elliott Ross, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Piano and Strings, Inbae Chun, Crean Lutheran High School

SEMI-FINALIST, Piano and Strings, Anna Kim, Woodbridge High School

SEMI-FINALIST, Piano and Strings, Allison To, Pacific Academy

SEMI-FINALIST, Piano and Strings, Kairey Wang, Northwood High School

SEMI-FINALIST, Piano and Strings, Pearleen Wang, Tesoro High School

SEMI-FINALIST, Winds and Percussion, William Gerber, Woodbridge High School

SEMI-FINALIST, Winds and Percussion, Jeremy Mojado, Loara High School

SEMI-FINALIST, Winds and Percussion, Heejun Park, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Commercial Music, Caleb Tischbern, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Jazz, Andrew Caballero, Yorba Linda High School

NOMINEE, Jazz, Maximilian Guardi, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Jazz, Adrian Manuel, John F. Kennedy High School

NOMINEE, Jazz, Lia Mimun, El Dorado High School

NOMINEE, Jazz, Isabelle Risser, Huntington Beach APA

NOMINEE, Jazz, Nathan R Ruiz, Huntington Beach APA

NOMINEE, Jazz, Grant Wilson, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Jazz, Stephanie Windsor, Costa Mesa High School

NOMINEE, Jazz, Kyle Dennis Wade Zagala, Tesoro High School

NOMINEE, Piano and Strings, Daniel Cadena, Santa Ana High School

NOMINEE, Piano and Strings, Kaeshav Chandrasekar, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Piano and Strings, Stacy Chang, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Piano and Strings, Jocelyn Chen, Northwood High School

NOMINEE, Piano and Strings, Eunhea Grace Choi, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Piano and Strings, Caleb Lawrence Dehn, Private Instruction

NOMINEE, Piano and Strings, Vanesa Farooq, Rosary Academy

NOMINEE, Piano and Strings, Bernadette Hattouni, Rosary Academy

NOMINEE, Piano and Strings, Tayler Hinrichsen, Dana Hills High School

NOMINEE, Piano and Strings, An Hoang, Bolsa Grande High School

NOMINEE, Piano and Strings, Sophia Jin, Irvine High School

NOMINEE, Piano and Strings, Daryuish Khashayar, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Piano and Strings, Aimee Liang, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Piano and Strings, Jessica Ulloa, Santa Ana High School

NOMINEE, Piano and Strings, Lea Mateos Velasco, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Piano and Strings, Shannon Zhuang, Tesoro High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Sebastian Armad, Fullerton Union High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Carlos Banuelos, Katella High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Terrance Cowley, Costa Mesa High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Sam Ghahremani, Pacific Symphony Youth Wind Ensemble

NOMINEE, Winds and Percussion, Zoe Giblin, Pacific Symphony Youth Wind Ensemble

NOMINEE, Winds and Percussion, Dean Huisken, Woodbridge High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Hridhay Karthikeyan, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Justin Jonghyun Lee, Northwood High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Gabriel Fernando Lopez Rojas, Huntington Beach APA

NOMINEE, Winds and Percussion, Andrew Vu Nguyen, Bolsa Grande High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Joseph Nguyen, Mater Dei High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Cole Quizon, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Nathaniel I Romero, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Winds and Percussion, Jae Kyung Shin, Pacific Symphony Youth Wind Ensemble

NOMINEE, Winds and Percussion, Johnathan Stetson, Pacific Symphony Youth Wind Ensemble

OCR-L-VA-AoY-Vocal-27-LO.jpg

VOCAL MUSIC

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Classical Voice Artist of the Year, Eilyssa Maclean,

Private Instructor, Kathleen Martin

 

FINALIST, Commercial Voice Artist of the Year, Hannah Anastasi, Tesoro High School

FINALIST, Non-Classical Voice Artist of the Year, Tate Rae Heinle, Fullerton Union High School

SEMI-FINALIST, Classical Voice, Katherine Chang, Private Instructor, Kathleen Martin

SEMI-FINALIST, Classical Voice, Grace Melody Juell, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Classical Voice, Maggie Liu, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Classical Voice, Brendan Reeves, Santa Margarita Catholic High School

SEMI-FINALIST, Classical Voice, Nathaniel Romero, Arnold O. Beckman High School

SEMI-FINALIST, Commercial Voice, Will Campisano, Dana Hills High School

SEMI-FINALIST, Commercial Voice, Yein Lee, Crean Lutheran High School

SEMI-FINALIST, Non-Classical Voice, Hayley Johnson, Rosary Academy

SEMI-FINALIST, Non-Classical Voice, Ella Lao, Santa Margarita Catholic High School

SEMI-FINALIST, Non-Classical Voice, Sophia Scarsi, El Dorado High School

VOCAL MUSIC ARTIST OF THE YEAR

Eilyssa Maclean

Private Instructor, Kathleen Martin

Laguna Niguel

NOMINEE, Classical Voice, Lorelei Blau, Tesoro High School

NOMINEE, Classical Voice, Sofia Canul, University High School

NOMINEE, Classical Voice, Mya Chahbazian, Foothill High School

NOMINEE, Classical Voice, Sabrina Chen, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Classical Voice, Anneliese DiCamillo, Mission Viejo High School

NOMINEE, Classical Voice, Iese Esera, Los Amigos High School

NOMINEE, Classical Voice, Rosiana Falzon, Private Instructor, Adriana Manfredi

NOMINEE, Classical Voice, Mikayla Haugen, Fullerton Union High School

NOMINEE, Classical Voice, Chloe Hubbard, Huntington Beach APA

NOMINEE, Classical Voice, Eugene Hwang, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Classical Voice, Abigail Lange, Fullerton Union High School

NOMINEE, Classical Voice, Claire Manson, Brea Olinda High School

NOMINEE, Classical Voice, Patrick McCormick, Huntington Beach APA

NOMINEE, Classical Voice, Evelyn Taylor, Mater Dei High School

NOMINEE, Classical Voice, Zhixin Xia, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Classical Voice, Sasha Zahradnik, Dana Hills High School

NOMINEE, Commercial Voice, Sophie Cork, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Commercial Voice, Hanna Han-Tsing Eyre, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Commercial Voice, Avinash Gala, Foothill High School

NOMINEE, Commercial Voice, Lexi Luyben, Los Alamitos High School

NOMINEE, Commercial Voice, Olivia Matas, Mater Dei High School

NOMINEE, Commercial Voice, Aaron Menezes, Brea Olinda High School

NOMINEE, Commercial Voice, Sara Michelle Mislang, Los Alamitos High School

NOMINEE, Commercial Voice, Melody Tajalli, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Commercial Voice, Anna Valencia, Laguna Hills High School

NOMINEE, Commercial Voice, Nick Wise, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Hannah Fritz, Brea Olinda High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Anthony Lee Genova, Private Instructor, Kathleen Martin

NOMINEE, Non-Classical Voice, Kelly Kudlik, El Dorado High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Cassidy Love, Huntington Beach APA

NOMINEE, Non-Classical Voice, Erica O'Barr, Brea Olinda High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Joshua Page, Private Instructor, Kathleen Martin

NOMINEE, Non-Classical Voice, Elena Plumb, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Anthony J. Reed, Los Alamitos High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Alan Rodriguez, Fullerton Union High School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Adam Rooney, Private Instructor, Jane Harrison

NOMINEE, Non-Classical Voice, Zoe Katie Shor, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Non-Classical Voice, Daisy Tye, Huntington Beach APA

OCR-L-VA-AoY-2D-WINNERS-03-LO.jpg

2D VISUAL ARTS ARTIST OF THE YEAR

Z. Perkins

Orange County School of the Arts

Santa Ana

2D VISUAL ARTS

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Computer Drawing and Painting Artist of the Year, Z. Perkins, Orange County School of the Arts

FINALIST, 2D Mixed Media, Jenny Yun, Crean Lutheran High School

FINALIST, Graphic Design, Deborah Ehrlich, Northwood High School

FINALIST, Hand Drawing and Painting, Elsa Constance Schweizer, Laguna Hills High School

FINALIST, Photography, Rosa Isela Hernandez Soriano, Anaheim High School

SEMI-FINALIST, 2D Mixed Media, Shengjia Li, Crean Lutheran High School

SEMI-FINALIST, Computer Drawing and Painting, Ouriel Lopez, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Graphic Design, Britney Le, Arnold O. Beckman High School

SEMI-FINALIST, Hand Drawing and Painting, Louisa Chen, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Hand Drawing and Painting, Tammy Ha, Los Amigos High School

SEMI-FINALIST, Hand Drawing and Painting, Abigail Schweizer, Laguna Hills High School

SEMI-FINALIST, Photography, Fiona Hsu, Yorba Linda High School

SEMI-FINALIST, Photography, Jordan Patrick Lee, Portola High School

SEMI-FINALIST, Photography, Nicholas Savely, Capistrano Valley High School

SEMI-FINALIST, Photography, Christopher Sunshine, Orange Lutheran High School

NOMINEE, 2D Mixed Media, Rey Mar Negrete, Aliso Niguel High School

NOMINEE, 2D Mixed Media, Isabella Martino, Orange Lutheran High School

NOMINEE, 2D Mixed Media, Brianna Penesa, Santa Ana High School

NOMINEE, 2D Mixed Media, Vanessa Perez, Aliso Niguel High School

NOMINEE, 2D Mixed Media, Jordi Sterett, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Rebecca Haeun Brown, Cypress High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Audrey Chung, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Daniela Estévez Rovira, Irvine High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Karen Fan, Portola High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Kit Johnson, Edison High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Amber Lee, Costa Mesa High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Seungjoon (Brian) Lee, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Jiaxuan Li, Portola High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Jessica Lin, University High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Joshua Stephen Nguyen, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Faith Riehm, Edison High School

NOMINEE, Computer Drawing and Painting, Yu Jin Julie Suh, JSerra Catholic High School

NOMINEE, Graphic Design, Talia Abunimeh, University High School

NOMINEE, Graphic Design, Jessica Vy Bui, La Quinta High School

NOMINEE, Graphic Design, Michael Turner Casey, Edison High School

NOMINEE, Graphic Design, Jude Chau, Portola High School

NOMINEE, Graphic Design, Alexandra Teats, Portola High School

NOMINEE, Graphic Design, Yuan Tian, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Graphic Design, Carson Dmytro Turbedsky, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Graphic Design, Lucas Vaucher, University High School

NOMINEE, Graphic Design, William A White, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Graphic Design, Benjamin Yu, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Paula Marie V. Baltazar, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Hunter Barnett, Newport Harbor High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Manon Bedou, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Annabelle Berghof, University High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Charles Besso, Laguna Beach High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Omar A Camacho Alvarez, Century High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Serena Carson, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Yesenia Ceja, Katella High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Thomas Cho, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Emily Chung, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Ashley Jhovana Contreras, Anaheim High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Maya Davis, El Toro High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Judith Garbers, El Toro High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Yesenia Gomez, Buena Park High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Ryan Harper, Brethren Christian High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Nabiha Hossain, Magnolia High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Chloe Hu, Pacific Academy

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Shea Hueston, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Bethany Kitto, Newport Harbor High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Michelle Kuo, Rosary Academy

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Leia Mai Laughlin, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Channing Lee, Cornelia Connelly High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, June Lee, Eastside Christian High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Shenyuan Li, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Yizhi Li, Troy High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Mikayli Grace McCormack, Eastside Christian High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Jennifer McLean, Huntington Beach High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Ayana K. Miyoshi, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Bethany Nguyen, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Moises Piña, Godinez Fundamental High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Maddy Noel Rozint, Huntington Beach High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Nicole Ryu, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Youngseong Ryu, Buena Park High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Zuyapa Saavedra, Godinez Fundamental High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Emily Rose Sperling, Estancia High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Christiana Steenstra, Capistrano Valley High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Letao Sun, Mater Dei High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Sage Taber, Trabuco Hills High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Kenneth Truong, Woodbridge High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Cassandra Valladares, Santa Ana High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Shari Qiaoer Wei, Troy High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Kaitlyn Xu, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Chenyu (Zoe) Zhang, Portola High School

NOMINEE, Hand Drawing and Painting, Tony Zhang, Pacific Academy

NOMINEE, Photography, Madison Chang, Arnold O. Beckman High School

NOMINEE, Photography, Nancy Chen, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Photography, Joanna Cisneros, Katella High School

NOMINEE, Photography, Briana Gonzalez, Katella High School

NOMINEE, Photography, Erik Heredia Reyes, Katella High School

NOMINEE, Photography, Kristina Kalatschan, Edison High School

NOMINEE, Photography, Eva Kaplan, Mater Dei High School

NOMINEE, Photography, Rachael Kricorian, Costa Mesa High School

NOMINEE, Photography, David Linkletter, Mater Dei High School

NOMINEE, Photography, Hanna Nagasaka, Huntington Beach High School

NOMINEE, Photography, Laura Marcela Ponce, Katella High School

NOMINEE, Photography, Madison Sato, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Photography, Sierra Schlater, Costa Mesa High School

NOMINEE, Photography, Madison Claire Schmidt, Crean Lutheran High School

OCR-L-VA-AoY-3D-WINNERS-07-LO.jpg

3D VISUAL ARTS ARTIST OF THE YEAR

Josh Henslick

Trabuco Hills High School

Mission Viejo

3D VISUAL ARTS

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Ceramics Artist of the Year, Josh Henslick, Trabuco Hills High School

FINALIST, 3D Mixed Media Artist of the Year, Michelle Yi, Orange County School of the Arts

FINALIST, Sculpting and Metalwork Artist of the Year, Yi-An Hsieh, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, 3D Mixed Media, Avery Clarke, St. Margaret's Episcopal School

SEMI-FINALIST, 3D Mixed Media, Natalie R Stuewe, Orange Lutheran High School

SEMI-FINALIST, 3D Mixed Media, Jenny (Jiwon) Yun, Crean Lutheran High School

SEMI-FINALIST, Ceramics, Campbell Case, St. Margaret's Episcopal School

SEMI-FINALIST, Ceramics, Mya Mizuki Onishi, Laguna Hills High School

SEMI-FINALIST, Sculpting and Metalwork, Isabella Blount, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, 3D Mixed Media, Calli Cox, Crean Lutheran High School

NOMINEE, 3D Mixed Media, Liam Patrick O'Hare, Orange County School of the Arts

NOMINEE, 3D Mixed Media, Zoë Street, St. Margaret's Episcopal School

NOMINEE, Ceramics, Ellie Ainsworth, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Ceramics, Camille DeMilly-Otteson, Laguna Beach High School

NOMINEE, Ceramics, Jake Reiland, Costa Mesa High School

NOMINEE, Ceramics, Jesus.Rodriguez.Marquez, Costa Mesa High School

NOMINEE, Ceramics, Perla Salazar, La Quinta High School

NOMINEE, Ceramics, Alexa Velasquez, Orange Lutheran High School

NOMINEE, Ceramics, Ivana Simone Zamora, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Sculpting and Metalwork, Samuel Bhatia, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Sculpting and Metalwork, Jackson Bishop, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Sculpting and Metalwork, Nico Boyadjian, Orange County School of the Arts

OCR-L-VA-AoY-FILM-08-LO.jpg

FILM / ANIMATION ARTIST OF THE YEAR

Caitlyn Phu

Huntington Beach High School

Huntington Beach

FILM / ANIMATION

ARTIST OF THE YEAR and FINALIST, Directing and Editing Artist of the Year, Caitlyn Phu, Huntington Beach High School

FINALIST, Animation and Visual Effects Artist of the Year, Liam Fink, Troy High School

FINALIST, Cinematography Artist of the Year, Andrew Martinez, Yorba Linda High School

SEMI-FINALIST, Animation and Visual Effects, Bishop J. Rhone, Huntington Beach High School

SEMI-FINALIST, Cinematography, Zayd Ezzeldine, Irvine High School

SEMI-FINALIST, Cinematography, Kristina Kalatschan, Edison High School

SEMI-FINALIST, Cinematography, May-Lynn Le, University High School

SEMI-FINALIST, Cinematography, Arash Maghbouleh, Arnold O. Beckman High School

SEMI-FINALIST, Cinematography, Christine Mouton, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Cinematography, Luke Rodriguez, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Directing and Editing, Julia Irvine, Arnold O. Beckman High School

SEMI-FINALIST, Directing and Editing, Alex Murphy, Orange County School of the Arts

SEMI-FINALIST, Directing and Editing, Max Rogoff, Orange County School of the Arts

NOMINEE, Animation and Visual Effects, Colette Grob, Canyon High School

NOMINEE, Animation and Visual Effects, Allison Le, Crean Lutheran High School

NOMINEE, Animation and Visual Effects, Kathryn Philhower, El Modena High School

NOMINEE, Animation and Visual Effects, Joe Siroonian, El Dorado High School

NOMINEE, Cinematography, Julian DeView, Edison High School

NOMINEE, Cinematography, Lauren Claire Jernigan, Foothill High School

NOMINEE, Cinematography, Grace Larey, Huntington Beach High School

NOMINEE, Cinematography, Michael Moreno, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Cinematography, Isaac Silva, Foothill High School

NOMINEE, Cinematography, Roger James Thomas, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Directing and Editing, Sandra Rose Beach, El Modena High School

NOMINEE, Directing and Editing, Jasper Benjamin Hammer, Servite High School

NOMINEE, Directing and Editing, Morgan Jones, Santa Margarita Catholic High School

NOMINEE, Directing and Editing, Elliot Kim, John F. Kennedy High School

NOMINEE, Directing and Editing, Yifei (Mary) Liu, Yorba Linda High School

NOMINEE, Directing and Editing, Shawn Nguyen, John F. Kennedy High School

NOMINEE, Directing and Editing, Rya Partible, Foothill High School

NOMINEE, Directing and Editing, Joeli Schwartz, El Dorado High School

NOMINEE, Directing and Editing, Justin Tyler Sivilla, Aliso Niguel High School

NOMINEE, Directing and Editing, Charlotte Win, Cypress High School

NOMINEE, Directing and Editing, Charlie Zehner, Foothill High School

artistoftheyear_color.png